SESİMİZİ DUYAN VAR MI?

“Birliğin, dirliğin harcı(!)”, “Erzurum’un Holdingi” birçok hissedarı bulunan şehrin öz sermayesiyle kurulmuş Aşkale Çimento yani Erçimsan A.Ş.’den bahsediyorum. Her yıl ülkenin ilk beş yüz şirketi arasına girdiği iddia edilen Erçimsan A.Ş.’de işler iyi gitmiyor. Hissedarlar tedirginYüzde 18’lik ortak olan Büyükşehir Belediyesinin duruma müdahale etmesini bekliyorlar.

 

 

 

1993 yılında özelleştirme yoluyla satılan ve Erzurumluların topladığı paralarla kurulan Erçimsan A.Ş.’nin satın aldığı Aşkale Çimento zor günler geçiriyor. Şirketle ilgili bir çok detayı gazeteci Zarif Yıldız yazdı. Ben fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Çok ortaklı olan ancak sanki bir aile şirketiymiş gibi yönetilen Erçimsan A.Ş.’nin bankalardan kullandığı kredileri ödeyemediği ve borcun eski parayla katrilyonlarca liraya ulaştığı söyleniyor.  

 

 

2005 yılında Trabzon Çimento Fabrikası, 2006 yılında Gümüşhane Çimento Fabrikası, 2009 yılında Van ve Erzincan Çimento Fabrikaları, 2015 Yılında Sançim (Bilecik) Çimento Fabrikası ve 2016 yılında Kavçim (Samsun) Çimento Fabrikasını satın alan Erçimsan A.Ş şu günlerde bir bir bu fabrikaları satıyor.

 

 

 

Neredeyse aldığı fiyatların yarı fiyatına fabrikaları elden çıkaran ve ciddi bir finans krizi yaşayan Erçimsan A.Ş. halka açık olmasına rağmen, bir çok hissedarı olmasına rağmen, Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı ve İcra kurulu başkanı Fatih Yücelik diğer ortaklara danışmadan, hissedarlara sormadan kararlar alıyor.

 

 

 

Şirketin bu yıl yapılması gereken Mali Genel Kurulu bile yapılmadı. Şirket yönetim kurulunu da Ankara’ya taşıyan Yücelik ailesi gözlerden uzak, kapalı bir yönetim anlayışı sergiliyorlar. Hissedarlara karşı sanki hiçbir sorumlulukları yokmuş gibi davranıyorlar. Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’in zamanında hisselerin büyük bir kısmını satın alarak büyük hissedar olduğu biliniyor.

 

 

Hissedarlar ise tedirgin, “ Şirketin hisse bedelleri yakın geçmişte, 800$ ila 1000$ bandında değişiyordu. Bu gün geldiğimiz noktada 2500 TL’ye düşmüş durumda. Bunun tek sebebi kötü yönetimdir. Bilecik fabrikamız satıldı, hem de yarı fiyatına. Borç katrilyonlarca lira. Şirketin mal varlığı borçları karşılıyor mu bilmiyoruz? Bize kimse çıkıp seyri anlatmıyor. Kapalı bir kutu, aile şirketi gibi yönetiyorlar. Ailenin bütün fertleri neredeyse yönetimde. Kendisi, iki oğlu, damadı. Adamlar o kadar rahatlar ki bu yıl yapılması gereken Mali Genel Kurulu bile yapmadılar. Bizler hissedarlar olarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i göreve davet ediyoruz. Bizim gücümüz yetmiyor, sesimizi kimse duymuyor. Büyükşehir Belediyesi bu şirketin 18’lik hissedarı. Bizim hakkımızı da savunmak ona düşer. Ne oldu da Erçimsan A.Ş. batma noktasına geldi. Yarın bu borçlarla yüzleşmek, hisselerimizin iyice değer kaybetmesini, Şirketin batmasını istemiyoruz. Bir an önce müdahale edilmeli. Yarın çok geç olabilir. Bu borçlarla Büyükşehir Belediyesi de yüzleşecek, çünkü hissedar.” diyerek, Başkan Mehmet Sekmen’den yardım istediler.    

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • NY 08 Aralık 2022 14:20

    Sayın Sinan bey, Erzurum Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında tüm hisselerini Aşkale Çimento San.T.A.Ş'e olan borçlarına karşılık mahsup ettirmiş olup hissedarlığı kalmamıştır. Ek olarak Aşkale Çimento 2018 yılında ağırlıklı olarak çalıştığı bankaya şirket kuruluş öz sermayesini ipotek ettirerek kredi kullanmış olup TTK'a göre hissedarlarına bildirmesi gerekirken hiçbir hissedarına bildirim yapmamıştır