Aynı Yöndeyiz Aynı Dündeyiz…

Sezonun bitmesiyle birlikte gelenek haline gelen sezon sonu BB Erzurumspor krizi yine boy göstermiş durumda. 

 

 

 

Sportif olarak çok kötü bir sezon geçirmedik aslında. Her sezon farklı ligde oynayacağız diye bir durum yok. Üzücü olan kısım böyle kötü bir ligde ayağına kadar şampiyonluk fırsatını  geri çevirmek oldu. Sezon içerisinde yönetime ciddi tepkiler vardı. Bu tepkilerin sebebi sahada alınan sonuçlar değil, sezon başı ve devre arasındaki krizlerin kötü yönetilmesi oldu.

 

Sezon bitmesiyle sayın Ömer Düzgün istifa etti. Ben kendisinin geçtiğimiz sezon sonu gibi geri döneceğini düşünmüyorum. Ama yönetim içerisinden bir başkan çıkar mı? Bana göre yüksek ihtimal… 

 

Bu arada ilerleyen süreçte “Kimse takıma sahip çıkmadı” demeçleri yanlış olur. Zaten kimse de inanmıyor artık. 
Şu an Kongre kararı bile alınmamışken, geçen sezon bu konuyla alakalı  yaşananlar ortada. 
Usulen kongre yapılır. Yönetim, başkan hariç mevcut haliyle devam eder. 
 

 

Yaklaşık 65 milyon TL bir transfer yasağı var. Aldığım bilgilere göre bu rakam pazarlıklarla 30-35 milyon civarına kadar düşürülebilirmiş. Mevcut oyunculara yaklaşık 17 milyon ödenmesi gereken rakamın yanısıra yeni transferler için peşinat durumu söz konusu… Yani özetle şu an yaklaşık 60 milyon TL sadece sezonu açmak için gerekli olan rakam. Hadi bu rakam bir şekilde bulundu. 
Peki sezon içerisinde maaş ve primler nasıl ödenecek? 
Çekilen bir kredi var. Aylık 750 milyar nasıl karşılığı bulunacak? 
Yine maça çıkarken mi oyunculara “paranız ödendi” denilecek? 


Bu arada Muzaffer Bilazer işe koyuldu. Geçen sezon kiralık giden oyuncular, alt yapı oyuncuları ve sözleşmesi devam eden isimlerle (ayrılmak isteyen isimler hariç) yola devam edilecek. Yani hedefi küçültmüş bir BB Erzurumspor izleyeceğiz. Kredisi olmayan bir yönetimsel yapı, bu yapılanma konusunda umarım Erzurum şehrini ikna eder.

 

Yapılanma yapılırken bana göre  en önemli husus; BB Erzurumspor’un sportif başarıdan önce camia olmaya ihtiyacı var. 
Çünkü camia olmadan gelen başarı, temeli sağlam olmayan bina yapmak gibidir. Ayakta duramaz. 
Ancak önce camia olmayı başarırsanız, zaten sportif ve ekonomik başarı kaçınılmaz olur. Siz gelen futbolcudan maksimum verim almak istiyorsanız, o futbolcuya buranın büyük bir camia olduğunu kabul ettirmeniz lazım. Bu da sözle değil icraatla ve duruşla olur. 
Son yıllarda yaşananların en büyük sebebi zaten camia olamamak. 
Camia derken; bir kaç fedakar yönetici ve vefakar taraftar yetmiyor. Lobisi, siyaseti, STK’sı… 
Saha içi kadar masa başında güçlü bir Erzurum olması gerekiyor. 

 

Umarım BB Erzurumspor sihirli bir dokunuşla bu süreci atlatır. Özellikle işin mali kısmı çözüldüğü zaman, iyi bir vizyonla birlikte kötü günlerin üzerine sünger çekilebileceğini düşünüyorum. 

 

Yoksa yine aynı senaryo aynı repliklerimi yaşayacağız diye düşünmeden edemiyorum…

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.