AK PARTİ'NİN ERZURUM'DA İL BAŞKANI KİM OLACAK?

Adalet ve Kalkınma Partisi'de İl Başkanı Mehmet Emin Öz, milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.Şimdi herkes "AK Parti'de İl Başkanı kim olacak?" sorusunu birbirine yöneltiyor.

 

 

Seçim tarihinin resmi olmasa da 14 mayıs olarak belirlenmesi nedeniyle, kısa süre içerisinde Genel Merkezin kararını vererek, Erzurum'da İl Başkanını belirlemesi bekleniyor. Öyle de olacak gibi. Pazartesi günü Erzurum'a, Genel Merkzezin konu ile ilgili görevlendirdiği İl Kordinatörü Kilis eski Milletvekili Reşit Polat geliyor. Genel Merkez önce, mevcut İl Yönetiminden bir ismi mi, yoksa dışardan bir ismi mi atayacak önce ona karar verilecek. Bu güne kadar İstifa eden 4 ilde 1 kişi mevcut yönetimden il başkanı olarak atanırken, 1 kişi dışarıdan, iki kişi de meclis üyeleri arasından atandı. 

 

Eğer Genel Merkez mevcut yönetimden birinin il başkanı olarak atamasını yapmaya karar verirse, Mehmet Emin Öz'ün kurduğu İl Yönetiminin istifası istenmeyecek. Şayet dışarıdan bir isim atanacak olursa bu kez mevcut il yönetiminin istifası istenecek. Anlayacağınız, Pazartesi günü mevcut yönetim kurulu istifa ederse bilin ki İl Başkanı olacak isim dışarıdan atanacak, yok istifa etmezse anlayınki il yönetim kurulundan bir isim il başkanı olacak. 

 

 

Peki süreçte kimler İl Başkanı olmak istiyor, kimlerin ismi ön plana çıkıyor? 

 

AK Parti kulislerinde il başkanlığını isteyenler arasında; en çok konuşulan isim, İl Yönetim Kurulunda görevli Avukat Ali Tuğrul Birdal ismi. Palandöken Belediyesi eski Başkanı Cenap Köksal Birdal'ın oğlu olan Ali Tuğrul Birdal, İl Seçim İşleri Başkanlığı görevini yürütüyor. 

 

 

Bir başka isim Yavuz Selim Turan ismi, İl Teşkilat Başkanı Yavuz Selim Turan'ın İl Başkanlığını düşündüğünü yakın çevresiyle paylaştığı söyleniyor. 

 

 

Avukat İbrahim Küçükoğlu'da İl Başkanlığı için ismi gündemde olan adaylardan biri. AK Parti'de, o dönemki ismiyle Merkez İlçe Başkanlığı yapan Recep Küçükoğlu'nun yeğeni olan İbrahim Küçükoğlu'nun il başkanlığı için güçlü bir isim olduğu söyleniyor. 

 

 

Yönetimden İl Başkanlığını düşünen bir diğer isim Yerel Yönetimler Başkanı Akif Hoş, Akif Hoş'un'da İl Başkanlığı koltuğunda gözü var. 

 

Erzurumspor Eski Başkanı şu anda Yeşilay'ın Erzurum'da başkanlığını yapan Mevlüt Doğan ismi de İl Başkanlığı için gündemde. Bir ortamda Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e, Yavuz Selim Turan ve Mevlüt Doğal'ın İl Başkan adayı olabileceğinin iletildiği, Başkanında aynı ortamda bulunan Yavuz Kocaman'ı kastederek, "Yavuz'un da hakkıdır" dediği kulislere sızan bilgiler arasında.   

 

 

AK Parti'de İl Başkan Yardımcısı Eyüt Tavlaşolğu ismi de il başkanlığı için konuşulan isimlerden. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in desteklemesi halinde Tavlaşoğlu'nun da Başkanlık için ben de varım diyeceği konuşuluyor. 

 

 

Yine yönetimden bir isim olan Abdulkadir Bulut'un İl Başkanlığı istediği hatta, teşkilat üyelerinden bazılarına, bu konuda mesaj atıp destek istediği söyleniyor. 

 

 

Müsiad'ın önceki dönem Başkanı Fuat Demir'in öteden beri İl Başkanlığı düşündüğü biliyor. Bununla ilgili Müsiad Genel Başkanının, AK Parti Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'i Demir için aradığı söyleniyor. 

 

 

 

AK Parti İl Başkan Yardımcısı, iş insanı Çetin Gözütok, ismi de İl Başkanlığı için gündem de. Özellikle gençler üzerinde etkili bir isim olan Gözütok'un il başkanı olacağını söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Çetin Gözütok'un yakın çevresine, " Bizim partide görev istenmez verilir. Benim Böyle bir talebim yok, ancak Genel Merkez sen olacaksın derse, en iyisini elimizden geldiğince yaparız." dediği biliniyor. 

 

 

 

İl Başkan adaylığı için Başkan Yardımcısı Turgut Mollaoğlu ismi de gündemde. 

 

İl ve İlçe Teşkilatlarından sürpriz isimlerde gündeme gelebilir. Ancak Pazartesi günü bu isimler büyük ölçüde netleşecek. Kilis Eski Milletvekili Erzurum Kordinatörü, Reşit Polat, adı geçen isimlerle tek tek görüşecek. Teşkilat mensupları arasında küçük bir temayül yoklaması yapacak ve hazırladığı raporu, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir'e sunacak. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.