GÜNDEM Haber Girişi : 22 Eylül 2022 10:01

SAVCILIKTAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

İYİ Parti Erzurum İl Başkanlığının AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Ünsal Ban, Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında yapmak istediği suç duyurusunun 'savcı yok' denilerek kabul edilmediği iddiasıyla ilgili açıklama yapıldı.

İYİ Parti Erzurum İl Teşkilatı, Erzurum Adliyesine adı rüşvet ve irtikap suçlarıyla anılan AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Abisi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve eşi Ünsal Ban ile Cumhurbaşkanı danışmanları hakkında suç duyurusunda bulunmak istemiş ve İYİ Parti İl Başkanı Melih Kırkpınar, Parti Avukatları, İlçe Başkanları, savcılığın suç duyurusunu almadıklarını, adliye binası önünde yaptıkları açıklamayla iddia etmişlerdi.

haber arası reklam

 

 

 

 

 

Başkan Kırkpınar yaptığı açıklamada; “ Buradan bütün türk halkına sesleniyorum, Erzurum İYİ Parti olarak Zehra Taşkesenlioğlu hakkında, eşi Ünsal Ban, Ağabeyi Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve Cumhurbaşkanımızın danışmanları hakkında hukukçularımızla, teşkilatlarımızla birlikte suç duyurusunda bulunmak üzere geldik. Yaklaşık 1,5 saattir adliye binasındayız. Şu ana kadar bizim suç duyurusu dilekçemiz kabul edilmedi. Türkiye’de hukuk ayaklar altına alınmıştır. Adaletin bittiği yerdeyiz. Biz sonuna kadar, Türk milleti adına tüm partimizle, üyelerimizle bu işin takipçisi olacağız. Bu insanların adalet önünde yargılanmaları için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu iddialarla ilgili bu güne kadar AK Partili yöneticilerden hiçbir cevap gelmemiştir. Bu güne kadar beklememizin nedeni; umduk ki AK Parti bu insarı kendi eliyle yargı önüne çıkarır, gereğini yapar. Bizde bu gün burda olmazdık. Ancak ne yazık ki bugüne kadar AK Parti yönetiminden Zehra Taşkesenlioğlu ile ilgili hiçbir cevap gelmemiştir.” demişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Babanızın yüzüne nasıl bakacaksınız

 

Adliye Binası önünde kameralara yaptığı açıklamada Zehra Taşkesenlioğlu’na da seslenen Kırkpınar, “ Sayın Zehra Taşkesenlioğlu, babanız olan Mazhar Hocamızın Kuran-ı Kerim Tefsirinde hiç bakara süresinin188. Ayetini dinlediniz mi? Rüşvet hakkında Allah(ın emrinin ne olduğunu öğrenmediniz mi? Eğer öğrenseydiniz zaten bu kadar yanlışlığa düşmezdiniz. Muhammet Sırrı Taşkesenlioğlu hocamızın yüzüne nasıl bakacaksınız Zehra Hanım? Size bir hemşeriniz olarak tavsiyem şudur; Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelin ve bütün gerçekleri Cumhuriyet savcımız ile paylaşın. Bu sayede belki Erzurumlu hemşerileriniz sizi affedebilir ve yarın Allah(ın huzuruna da kul hakkı ile gitmemiş olursunuz.” ifadelerini kullanmıştı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avukat Çağrı Arısoy, "Görevde kayıtsızlık ve düzensizlik suçu oluşmuştur." 

 

İYİ Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Avukat Yakup Çağrı Arısoy, durumu

“ 19/09/2022 tarihinde İYİ Parti İl Başkanlığı tarafından, Zehra TAŞKESENLİOĞLU  BAN, Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU, Ünsal BAN, Serkan TARANOĞLU ve Salih ORAKÇI hakkında suç duyurusunda bulunmak için Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına gidilmiştir. Müracaat savcılığı tarafından suç duyurusuna dair dilekçenin, Terör Suçları Soruşturma Bürosu’na verilmesi istenmiştir. Terör Suçları Soruşturma Bürosu’nda bulunan zabıt katibine dilekçe verilmiştir. Yaklaşık 1 saati aşan bekleme süresi sonunda, ilgili Cumhuriyet Savcısının hastanede olduğu belirtilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile dilekçemizin “şu an için kabul edilmeyeceği” evrak kayıt numarası verilmeyeceği söylenmiştir. Tarafımızca bu durumunun Anayasa’nın  74. Maddesi’nde bulunan dilekçe hakkının ihlali olduğu, ayrıca ilgili kamu görevlileri bakımından “görevi ihmal” suçunun oluşacağı, suç duyurusunu işleme koymayan cumhuriyet savcıları bakımından ise 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 63. Maddesi ve devamı hükümlerinin ihlali olacağı” şeklinde tutanak haline getirdiklerini belirterek “ Türkiye de artık kimi şikayet ettiğiniz önemli, şikayet ettiğiniz kişi eğer önemli bir makamdaysa dilekçenizi okuyup size geri iade ediyorlar. Bu açıkça anayasının 74. Maddesinin ihlalidir ve bu ihlali bir hukukçunun yapıyor olması da ayrıca içinde bulunduğumuz içler açısı durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır.” demiş ve duruma tepki göstermişti. 

 

 

 

 

 

İDDİALARA SAVCILIKTAN AÇIKLAMA 

 

İYİ Parti Erzurum İl Başkanlığının yapmak istediği suç duyurusunun 'savcı yok' denilerek kabul edilmediği iddiasıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Suç duyurusu ‘savcı yok’ denilerek kabul edilmedi iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

 

 Açıklamada, “Erzurum İYİ Parti İl Başkanlığı görevlilerinin, avukatları eşliğinde şikayette bulunmak amacıyla 19/09/2022 tarihinde Erzurum Adliyesi Müracaat Savcılığına geldikleri, şikayete konu iddiaların Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Bürosunun görev alanına girmesi nedeniyle Terör Suçları Soruşturma Bürosuna yönlendirme yapıldığı, büroda görevli Cumhuriyet Savcılarının izinli ve raporlu olmaları sebebiyle ilgililerin şikayet dilekçesi için Cumhuriyet Başsavcı Vekiline yönlendirildiği ancak İYİ Parti İl Başkanı ve avukatlarının dilekçelerini alıp adliye binasından ayrıldıkları anlaşılmıştır. -Suç duyurusu ‘savcı yok’ denilerek kabul edilmedi- iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.