SİYASET Haber Girişi : 11 Ağustos 2022 21:06

KHK ile kadro verilen taşeron işçilerin hakları verilmedi...

KHK ile kadro verilen taşeron işçilerin hakları verilmedi...
İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi hakkında önemli iddialar ortaya attı.

ERZURUMEKSPRES - İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar, Erzurum Büyükşehir Belediyesi hakkında önemli iddialar ortaya attı. KHK ile kadro verilen taşeron işçilerin haklarının verilmediğini dile getiren Kırkpınar, sendikaların da çeşitli baskılarla görevlerini yapmalarının engellendiğini vurguladı. Yaptığı açıklamada Kırkpınar, “KHK ile kadro verilerek belediye şirketlerinden istihdam edilen işçilere hiçbir hak verilmemiştir. Bu şirketlerde çalışıp hakların bir çoğundan mahrum olan yüzlerce işçi var. Sendikal hak tanınmış ama sendikaların görevlerini yapmaları siyasi baskılarla engelleniyor. Sendikayla yapılan sözleşmeler uygulanmıyor. Küçük bahanelerle insanlar işten atılıyor. Hatta bize ulaşan işçiler haklarını arayanlarında tehdit edildiğini iddia ediyor. Tüm teşkilatlarımızla bu konunun takipçisi olacağımızdan Ödüllü Başkan Mehmet Sekmen'in şüphesi olmasın.”

 

Zamlarda Enflasyon rakamları dikkate alınmıyor

 

Açıklamasının devamında Haziran ayında imzalanması gereken Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Hak-İş sendikası arasındaki sözleşmenin, belediyenin düşük zam teklifi nedeniyle halen daha imzalanamadığını iddia eden Kırkpınar, Bir çok işçi, emekçi kardeşimiz bize ulaşıp sıkıntılarını dile getiriyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Hak-iş sendikası arasında Haziran ayında imzalanması gereken sözleşme halen imzalanmamış. Sebebi ise Belediyenin Enflasyon rakamlarının altında çok cüzi zam teklifi yapmasıdır. Gece gündüz demeden çalışan işçilerimizin ay sonu 5800 TL gibi bir rakam ellerine geçiyor. Bazı aylar, hatta bir iki ay bile geç maaş alıyor çalışanlar. Bu kadar fedakarlık içinde hakkı olanı isteyene kapının önü gösteriliyor. Haklarının gasp edildiği yetmemiş gibi hakkını arayanların tehdite varan söylemlerle bastırılmasına göz yummayacağız. Buradan Ödüllü Başkan Mehmet Sekmen'e sesleniyorum, İYİ Parti olarak bu sürecin içinde olacağız. Her adımınızı her haksızlığınızı tüm Türkiye’ye duyuracağımızdan şüpheniz olması.  Giderayak bir faydanız olsun diye beklemiyoruz ama işçinin, emekçinin hakkını da size yedireceğimizi düşünmeyin.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.