SİYASET Haber Girişi : 16 Haziran 2022 16:35

ERZURUM İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Erzurum gezisi sonrası, Aziziye Depolama Gölet İnşaatının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen neden tamamlanmadığı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanının cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiğini duyurdu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bu gün mecliste bir basın toplantısı düzenleyerek, Erzurum- Aziziye ilçesi arasında yapılacak, Aziziye Depolama Gölet İnşaatının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen neden tamamlanmadığı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanının cevaplaması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiğini duyurdu. Kaya, “ Erzurum’a yapılacak bu proje dönemin bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun prestij projelerinden bir olarak tanımlanmış. ”  dedi.

haber arası reklam

 

 

 

 

 

 

Mecliste bir basın toplantısı düzenleyen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya şunları söyledi;

 

CHP heyeti olarak 11 Haziran 2022 Cumartesi günü Erzurum İlimizde, Erzurum İl Başkanımız Suat Dülger ve Örgütümüzle birlikte, bir dizi incelemelerde bulunduk. Bunlardan biri de Erzurum’un Aziziye ilçesinde, 19.07.2016 tarihinde T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, sözleşme bedeli 19.117.038.37 TL’ye, yüklenici firma Arsel Enerji Çevre Telekom İnşaat. San. ve Tic. A.Ş.’ye ihale edilen; işe başlama tarihi 27.07.2016, işin bitim tarihi 23.11.2018 olan, “Erzurum Aziziye Depolama Gölet İnşaatı” oldu.

 

 

 

 

İhale ve işe başlama tarihinin üzerinden 7 yıl, işin bitim tarihi üzerinden ise 3,5 yıl geçmesine rağmen inşaata bir çivi dahi çakılmadığını tespit ettik. 

Üzülerek söylemeliyim ki gördüğüm manzara karşısında büyük bir şok yaşadım ve çok üzüldüm.

Üstelik de bu proje dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun prestij projelerinden biri olarak tanıtılmış.

Ancak Sayın Bakan ihaleyi verdikten sonra ne kendisi, ne kendinden sonra gelen Bakanlar ne bürokratları projenin akıbetini takip etmemişler.

Buradan Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nabir çağrı yapıyorum. Gelin Erzurum’a birlikte gidelim “prestij projenizin” akıbetini yerinde inceleyelim.

670 dönümlük alan ayrılan “Aziziye Depolama Projesi” bitirilmiş olsaydı, biyolojik gölet olarak göl alanı 85 bin metre kare, uzunluğu ise 1115 metre olacaktı.

Biliyorsunuz 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerde Cumhur İttifakı yüzde 73.3 oranında oy alarak AKP’den 4, MHP’den - ise bir Milletvekili çıkarmıştı. Gelin görkünki Erzurum halkının Cumhur ittifakına gösterdiği vefanın ne AKP’de ne de MHP kırıntısı yok.

Hem Erzurum halkına, hem de tüyü bitmemiş yetimin hakkına, “Devlete malı deniz…” anlayışıyla yaklaşanların kanun önünde hesap vermesi için konuyu Meclis gündemine taşıdım.

T.C.  Tarım ve Orman Bakanı Vahit KİRİŞCİ tarafından yanıtlanması için TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergesinde şu soruları sordum:

 

  1. Bakanlığınızca 19.07.2016 tarihinde sözleşme bedeli 19.117.038.37 TL’ye, yüklenici firma Arsel Enerji Çevre Telekom İnşaat. San. ve Tic. A.Ş.’ye ihale edilen “Erzurum Aziziye Depolama Gölet İnşaatıneden tamamlanmamıştır?
  2. Kamu zararı ne kadar olmuştur?
  3. Yüklenici firma tarafından kamu zararı karşılanmış mıdır?
  4. Kamu zararı karşılanmamışsa, yüklenici firma ve diğer sorumlular hakkında bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa yapılacak mıdır?
  5. Kamu zararının giderilmesi için Bakanlığınızca nasıl bir işlem yapılacaktır?

 

Buradan Cumhur İttifakına özellikle de Cumhur İttifakının Erzurum Milletvekillerine seslenmek istiyorum. O gitmediğiniz, görmediğiniz, talan edilmesine göz yumduğunuz, ortak olduğunuz kadim şehir Erzurum halkı sizden günü geldiğinde hesap sormasını da çok iyi bilir!

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.