GÜNDEM Haber Girişi : 17 Kasım 2023 17:32

Erzurum'da öğrenci ve akademisyenler Filistin için yürüdü

Erzurum'da öğrenci ve akademisyenler Filistin için yürüdü
Erzurum'da öğrenci ve akademisyenler Filistin için yürüdü

ERZURUMEKSPRES - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden Atatürk Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, slogan atarak yürüyüş yaptı.
Darulfünun Camii'nde cuma namazından sonra toplanan akademisyen, öğrenci ve vatandaşlar, İsrail aleyhine slogan atarak Gazze'ye yönelik saldırılara tepki gösterdi. Türkiye ve Filistin bayrakları taşıyan grup, Darulfünun Cami önünden Atatürk Üniversite kampüs giriş kapısına kadar yürüdü.

"Suçu işleyenler cezasını çekmeli"
Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammed Lüftü Kındığılı, terör devleti İsrail'in Gazze'deki soykırımlarına karşı seslerini duyurmak ve savaş suçu işleyen sorumlulardan hesap sorulmasını talep etmek üzere bir araya geldiklerini belirterek, "İsrail Gazze'de yaklaşık 75 yıldır ve 7 Ekim 2023'ten bu yana acımasızca, vicdansızca ve hukuk tanımaz şekilde binlerce insanı öldürmesinin ve yaralamasının önüne geçilmesi konusunda akademisyenler olarak tüm insanlığa seslenmek istiyoruz. Uluslararası hukuk, savaş hukuku ve uluslararası ceza hukuk kuralları ve hepsinden önemli olmak üzere insanlık vicdanı ve ahlakına göre, terör devleti İsrail tarafından Gazze'de bebeklerin, çocukların, kadınların, silahsız sivillerin öldürülmesi, gazetecilerin öldürülmesi savaş suçudur. İsrail tarafından Gazze'de hastanelerin, okulların, sivil konutların, cami ve kiliselerin, mülteci kamplarının, yaralıları taşıyan ambulansların bombalanması savaş suçudur" ifadelerine yer verdi.

"Soykırıma karşı sessiz kalınmamalı"
Kındığılı, İsrail'in fosfor bombası kullanması, esirlere kötü muamelede bulunması ve Gazze'de 1,5 milyon insanın göçe zorlanması ve soykırıma uğramasının insanlık suçu olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:
"ABD'nin İsrail'e koşulsuz askeri ve siyasi destek sağlamasının insanlık suçudur. Gazzelilerin yaşam hakkı başta olmak üzere tüm hak ve özgürlükler, İsrail tarafından ihlal edilirken insan hak ve hürriyetlerinin beşiği olduğunu savunan Avrupa Birliği'ndeki bazı idarecilerin savaşı teşvik eden beyanatları insanlık suçudur. İnsanlığın, bu sorumluluğun gereği için acil harekete geçmesini talep ediyoruz. Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya akademisyenlerini, esaslı ve soylu bir öfkeyle bu soykırıma sessiz kalmamaya davet ediyoruz."
Atatürk Üniversitesi içindeki yürüyüşe Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Aşkale Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atilla Keskin, Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, Prof. Dr. Hüseyin Özer ve Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, Prof. Dr. Turgut Göğebakan, Kurumsal İletişim Direktörü Prof. Dr. Besim Yıldırım, diğer akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.