SİYASET Haber Girişi : 11 Haziran 2021 14:52

ERZURUM'DA MUHALEFETİN HALİ...

İnsan kalemi eline alırken, yazılacak çok şey olduğunu anlıyor. Bende kalemi elime aldım ve bu kadar çok şeyin içinde bugün yerelde Erzurum siyasetini biraz analiz etmek istedim.

İnsan kalemi eline alırken, yazılacak çok şey olduğunu anlıyor. Bende kalemi elime aldım ve bu kadar çok şeyin içinde bugün yerelde Erzurum siyasetini biraz analiz etmek istedim. Siyasi partiler ne yapar, halkla diyalogları nasıl ve yurttaşın beklentileri nelerdir?

haber arası reklam

 

 

 

 

Malumunuz Türk tipi başkanlık rejimi öncesi yurttaşa anlatılan şeylerle şu an yaşadığımız çok farklı. Neyse ki sataşma yapmadan yerel siyaseti yazacağımı söylemiştim. Yoksa bu ucube sistem hakkında konuşacak çok şey var.

 

 

 

 

 

Erzurum özelinde yarın seçim olacak gibi çalışmalar var. Yaptığım araştırma sonucu özellikle muhalefet partileri tüm Türkiye'de böyle çalışıyor. Yurttaşın evinde, Esnafın dükkanında, çiftçinin tarlasında, işçinin fabrikasında kısaca yurttaşın olduğu her yerde. DEVA Partisi İl Başkanı Sayın Vahit Bingöl ve İYİ Parti il başkanı Sayın Melih Kırkpınar Erzurum'da bu faaliyetlerin başını çekiyor. Tabi Gelecek partisi il başkanı M. Zinnur Kara'da gezileri ile hem halkın hem de basının gündeminde bunu da göz ardı etmemek lazım.

 

 

 

 

İsmini sayamadığım birçok parti var elbette. Bunların faaliyetlerine dair herhangi bir bilgim yok. İktidar partisi AKP vekillerinin de ilçeleri gezdiklerini biliyorum. Ama tabi orada il başkanından ziyade vekillerin isminin anılması sebebiyle, o kısmı es geçeceğim. Burada gündeme aldığım İl Başkanlarının çalışmalarıdır. Tabi piknik yapar gibi gezen değil, kapı kapı gezen İl başkanları.

 

 

 

 

Cumhuriyeti kuruluşunda yer alan CHP’nin Erzurum da ne iş yaptığını bilen varsa bana anlatsın. Muhalefete hele hele ana muhalefete ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde Erzurum'da; Cumhuriyet Halk Partisini sahada görmek beni ziyadesiyle mutlu edecektir. Şehir halkının önyargısı kadar, CHP İl yönetiminin de Erzurum halkına önyargısı olduğunu düşünüyorum. Bunları anlatırken CHP'ye gönül vermiş dostları küstürmek istemem. Şunu temin ederim ki onlara olan sempati ve sevgimi tahmin bile edemezler. Anlatmak istediğim ‘’Ne güzel parti binası yaptık’’ diye övünmek yerine, ayrım yapmadan ve kaygı duymadan, "Acaba gideceğimiz yerde tepki ne olur?" yargısından sıyrılıp sahaya inmeleri. Bizim Yurttaşımız kapısına geleni kovmaz. Bu vahşi sistem ve yüzyıla rağmen, misafirperverlik yurttaşın değişmeyen özelliği.

 

 

 

 

DEVA Partisi il başkanı Vahit Bingöl, ilçeleri hız kesmeden ziyaret edip yurttaşla iç içe. DEVA partisine olan teveccüh, bu yazıyı okuyan değerli okurlarımın tahmin ettiğinin çok ötesinde. Bunu algı olarak düşünmeyin. Çünkü işin mutfağında olduğum için her şeyi çok yakinen biliyorum. İlçe gezilerinde iktidar partisinin ziyaretleri çok daha sönük kalmıştır. Bunu da laf olsun diye söylemiyorum. Mecliste gurubu olmayan ve daha çok yeni olan DEVA partisine olan teveccüh çok fazla. Tabi bunda İl Başkanı Sayın Vahit Bingöl Bey’in siyasi geçmişi ve Erzurum halkına yaptığı hizmetlerin de büyük bir etkisi var. Bugün iktidar partisinin biz yaptık dediği çoğu şeyin, plan ve projesi Vahit Bingöl Anavatan Partisi il başkanı iken karara bağlanmıştı. Daha büyük hizmetler yapmak ve gençlere siyasi tecrübelerini aktarmak dışında bir amacının olmadığını en iyi bilenlerdenim.

 

 

 

 

Yine hız kesmeden Kadim şehrimize ve insanımıza hizmet için Yollarda olan başka isim İYİ Parti İl Başkanı Sayın Melih Kırkpınar Beyefendi. Onun da ilçe gezileri aralıksız devam ediyor. İYİ Parti’nin şehrimizde ve ülke genelinde karşılığı var. Önümüzdeki seçim şehrimizde, vekil sayısını arttıracağına hiç şüpheniz olmasın. Bunda Melih Kırkpınar ve yönetiminin çok etkisi var. Temiz siyasi ve ticari geçmişi bunda çok etkili. Hayatını şehrine hizmete adamış Melih Kırkpınar, İYİ Partiye Erzurum'da çok katkı sağladı. Daha iyisi düşünülemez bile. İnsani diyalogları çok iyi ve en önemlisi eleştirilere açık kişiliği. Partili olsun ya da olmasın herkesi büyük bir nezaket ve muhabbetle karşılar. Bu siyasi atmosferde, böyle İl Başkanları nadir bulunur.

 

 

 

 

Bir başka isimde Gelecek Partisi Erzurum İl Başkanı M. Zinnur Kara. Sessiz ama etkili çalışmaları var. O da yine ilçe ilçe köy köy mahalle mahalle yönetimi ile sahada. Göreve geldiği ilk günden beri gece gündüz demeden çalışarak halkın sevgisini kazanmış durumda. Gelecek Partisi Genel merkezinin, Sayın Kara'yı seçerek nasıl doğru bir tercih yaptığını ilerleyen zamanlarda daha net göreceksiniz. Beyefendi kişiliği ve meslekteki başarıları ile tanınan M. Zinnur Kara'ın siyaset yoluyla yurttaşa mükemmel hizmetler yapacağına şüpheniz olmasın.  

 

 

 

Burada sayamadığım partiler var elbette. Kendileri ile herhangi bir sorunum yok. O partiler ve seçmenlerine saygım sonsuz. Çalışmaları hakkında bir bilgi alamadığım için, bilgi toplayabildiklerimi analiz etmeye çalıştım. Bilgilendirdikleri zaman, burada seve seve yazacağımdan emin olabilirsiniz. Benim işim yazmak, hele hele yurttaşa hizmet edeni, Vatan için emek harcayanı anlatmak benim için onurdur. Köşemde herkes eşittir. Yeter ki onlar anlatsın, ben gece gündüz yazarım. 

 

 

 

 

Yurttaşın en büyük sıkıntısı geçim problemi.   İnsanımız; fakir ve açlık sınırının altında yaşıyor. Demokrasi ve Hukuk hiç olmadığı kadar geriledi. İnsanlar şeffaf olmayan ilişki ve yönetimlerden müzdarip. Yarınlarına kaygı ile bakıyor. Şu an en büyük beklenti olası bir seçimde iktidarın değişmesi, bu kötü ve karmaşık gidişatın son bulması. Bunları çözeceğine inandıran ülkeyi yönetir. Mevcut iktidarın bunu başaracağına olan inanç bitti. Yıllardır verilen her şansı kaybettikleri ortada. Kadim şehrimizin ve vatanımızın, esnafı da çiftçisi de genci de memuru da işçisi, emeklisi de; iyi bir hayat standardı, şeffaflık, demokrasi ve adalet istiyor. 

Bilgiyle kalın...

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.