GÜNDEM Haber Girişi : 09 Haziran 2022 11:32

Canlı Yayındaki hakaret davasında mahkeme kararını verdi.

Canlı yayında yaşanan olayla ilgili olarak mahkeme kararını verdi.

AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar'ın konuk olarak katıldığı, Gazeteci Sinan Özçaylak’ın sunduğu Soruyorum programına  telefonla bağlanarak, Kırkpınar'a hakaret etmişti. Olayın ardından Başkan Sekmen'e karşı açılan davadan para cezası çıktı.

haber arası reklam

 

 

 

 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen canlı yayında İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar'a hakaret ettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı. Kırkpınar'ın Avukatı Yakup Çağrı Arısoy, karardan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Mahkeme, bu kararı ile makam ve mevkiye bakmadan hukukun herkesi bağladığını göstermiştir." dedi.

 

 

 

İYİ PARTİ ERZURUM İL BAŞKANINA CANLI YAYINDA HAKARET

İYİ Parti Erzurum İl Başkanı Melih Kırkpınar geçtiğimiz sene eylül ayında konuk olarak Erzurum’un önemli internet televizyonu ERK Haber'de yayınlanan, Gazeteci Sinan Özçaylak’ın hazırlayıp sunduğu Soruyorum programına katılmıştı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de programa telefonla bağlanmıştı. Programda Kırkpınar'ın eleştirilerinin ardından Sekmen Kırkpınar'a, 'p..v..k' diyerek hakaret etmiş ve telefonu kapatmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Yaşanan olayın ardından Kırkpınar, Başkan Sekmen'den şikayetçi olmuştu. Şikayetin üzerine başlatılan soruşturmada Başkan Sekmen ifade vermiş ve "Kırkpınar telefonda bana 'Siz bu şehrin dününde geçmişinde yoktunuz, yarınında da olmayacaksınız. Siz alışmışsınız el bağlamaya. Sizin Kartal'dan nasıl geldiğinizi biliyoruz' dedi. Şahsın şöhret ve saygınlığımı hedef alan sözleri üzerine kendisine 'Kartal'dan nasıl geldim?' diye sordum. Evde yanımda eşim ve torunum vardı. Ben sinirlenince eşim, torunuma telefonu elimden almasını söyledi. Sinirlendiğim için ağzımdan torunuma yönelik bir söz çıkmış olabilir. 'P....k' kelimesi bizim yöresel olarak kullandığımız dil alışkanlığı ile söylenen bir söz. Böyle bir söz söylemişsem bunu torunuma yönelik söylemişimdir." ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

PARA CEZASI VERİLEREK HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA KARAR VERİLDİ

Yaşanan olay sonrası İYİ Parti İl Başkanı Melih Kırkpınar, Başkan Sekmen'e dava açmıştı. Sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçundan açılan davanın mahkeme sonucunda 'sanığın suçtan kurtulmaya yönelik savunmasına itibar edilmediği, program boyunca tarafların karşılıklı olarak eleştirilerde bulundukları, katılan tarafından sanığa yönelik eleştirilerin sanıkta hiddet yarattığının ve haksız tahrik içerdiğinin kabul edildiği, bu haliyle sanığın üzerine atılı suçu işlediği tüm dosya kapsamından anlaşılmıştır' denilerek Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e 4 bin 800 lira adli para cezası verilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

 

 

 

'MAHKEME MAKAM VE MEVKİYE BAKMADAN HUKUKUN HERKESİ BAĞLADIĞINI GÖSTERMİŞTİR'

Kararı değerlendiren Kırkpınar'ın avukatı Yakup Çağrı Arısoy, “Mahkeme, bu kararı ile makam ve mevkiye bakmadan hukukun herkesi bağladığını göstermiştir. Bu karar ile siyasetin hakaret dilinden uzaklaşması gerektiği bir kez daha belirtilmiştir. Sadece siyasette değil hayatın hiç bir alanında hakaret ifade tarzı olmamalıdır." dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.