KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 10 Ekim 2023 09:53

BUNLARDA UZUNDERE'NİN PERİ BACALARI

BUNLARDA UZUNDERE'NİN PERİ BACALARI
Erzurum’un peri bacaları keşfedilmeyi bekliyor

Erzurum’da Tortum Gölü kenarında bulunan ve Kapadokya’yı andıran peri bacaları benzeri oluşumlar görenleri adeta büyülüyor.

 

 


Uluslararası Sakin Kentler Birliği'nce "Türkiye'nin 11. sakin kenti" seçilen, Erzurum'un Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz sınırında yer alan doğa harikası ilçesi Uzundere’de keşfedilmeyi bekleyen kaya oluşumları dikkat çekiyor. Tortum Gölü kıyılarındaki bu muhteşem oluşumlar ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

 

 

 


Kapadokya’daki peri bacalarına benzer güzellikteki oluşum ve doğasıyla turizme kazandırılmayı bekleyen bölge, sıcak hava balon turları ve trekking gibi daha birçok aktivite için ideal bir zemin sunuyor.

 

 

 

 


Tortum Gölü kıyılarındaki kayalıklarda oluşan dikitlerin, milyonlarca yılda oluştuğu düşünülüyor. Kapadokya’daki peri bacalarını anımsatan oluşumlar keşfedilmeyi bekliyor. Bölgede birçok yerde bu tür kaya oluşumlarına rastlamak mümkün. Ancak bunların hemen hemen hepsi Tortum Gölü kenarındaki gibi hem maceraseverler hem de gezi tutkunları tarafından henüz fark edilmedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.