KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 06 Ekim 2023 18:15

Başkentte Erzurum rüzgarı esti

Başkentte Erzurum rüzgarı esti
Erzurum Tanıtım Günleri Ankara'da start aldı.
Başkentte Erzurum rüzgarı esti

Erzurum iktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) koordinasyonunda organize edilen ‘Ankara’da Erzurum Günleri’ Altınpark ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.

 

 Dokuzuncusu düzenlenen ve Cumhuriyetin 100. yılında, 'Cumhuriyetin Temellerini Atan Şehir, Cumhuriyetimizin Başkentinde Hemşehrilerimizle Buluşuyor" mottosuyla organize edilen Erzurum Günleri, yurdun dört bir yanından Erzurumluları bir araya getiriyor.

 

 

 

 ANFA fuar ve kongre merkezindeki programda; İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından, bar ekibi gösterisi sergilendi. Palandöken Belediyesi Türk Musiki Topluluğu konserin sunulduğu ve Erzurum'un yerel kıyafetlerinin sergilendiği defilenin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

 

 

 

 Program kapsamında ilk olarak, ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur, "Bu, vakfın değil ilin yapmış olduğu bir programdır. Bu anlamda Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi'ye, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen'e, milletvekillerine, kaymakamlarımıza ve ilçe belediye başkanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

 

 

 

 "Şehrimizdeki güzellikleri görün,  tadına varın."

Daha sonra söz alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Ülkemizin ve şehrimizin gelişmesi için bizler de burada ne katkı sunabiliriz, elimizden ne geliyorsa bunu yapmanın çabası içerisindeyiz.  Tarihe baktığımız zaman biz 6000 yıllık bir tarihten bahsediyoruz; bizim medeniyetimizin içerisinde Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti'nin olması tarihi anlamda çok önemli bir yere sahiptir. Bu güzelliklerin, bu tarihin sadece Erzurumlular tarafından değil; Erzurumlu olmayan vatandaşlarımız tarafından da bilinmesi çok önemli. Erzurum yayla turizmi ve kış turizmi ile ayrı güzelliktedir. Bu bacasız sanayi dediğimiz güzelliklerin ortaya çıkması,  tanıtılması işte bu tür ve buna benzer çalışmalarla olacaktır. Hayvancılığımız, organik tarımımız, yeni gelişmeye başlayan sanayimiz ayrı bir önem taşımaktadır. İnşallah bütün bürokratlarımız tarafından iş adamlarımızla sanayinin ilimizde daha da büyümesine büyük bir önem veriyoruz. Şehirleri gezip oradaki güzellikleri yerinde görmedikçe ne kadar anlatırsak anlatalım zihinlerde canlandırmamız mümkün değil.  İnşallah bu güzellikleri görmek için dışarıdaki kardeşlerimizi, şehrimize kış turizmine davet ediyoruz. Gelin şehrimizi görün, güzelliklerinden istifade edin, güzelliklerin tadına varın." şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi ise  "Bu şehir ki kadim tarihi ve kültürüyle nice evliyaları, nice kahramanları yetiştirmiş, yüz yıllardır bin bir hatim geleneğini sürdürmüş, Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına ev sahipliği yapmış olmanın gururu ile, Nene Hatun ile, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri ile, sözlü kültürümüzle, değerli âşıklarımızla, şairlerimizle huzurlarınızdayız. Emsalsiz lezzetlerimiz ile buradayız. Evliyalar şehrinden güzel başkentimize kültürümüzü, milli ve manevi hasletlerimizi sizlerle paylaşmaya geldik.

 

 

 

 

 

 

 


Malumunuzdur ki, gurbette yaşamak ve memleket özlemi çekmek ne kadar zor olsa da, doğduğunuz şehrin temsili de bir o kadar önemlidir. Kıymetli bir söz der ki: “Erzurumlunun gurbet görmüşü makbuldür.’’ Bu sözün anlamını şu an bizi misafir eden, bizi burada ağırlayan, siz kıymetli hemşehrilerimiz çok daha iyi bilmektedir. Ancak yine çok değerli bir söz de gönüller sultanı Alvarlı  Efe Hazretleri’ne aittir. Bir gün birkaç Erzurumlu, Efe Hazretleri’ne giderek derler ki: “Hocam Erzurum’dan çok göç veriyoruz. Bir dua buyursanız da dışarı gitmeseler.’’ Hoca der ki: “Oğul bırakın gitsinler, Erzurum bir mayadır; bırakın gitsinler ki Türkiye’yi mayalasınlar.’’  Bu söz doğrultusunda Erzurum; tarihsel süreci, kültürel derinliği, yedi yüz elli bin nüfusu, yirmi ilçesi, yaklaşık iki bin kırsal mahallesi, coğrafi olarak Türkiye'nin dördüncü büyük ili oluşu ile haklı bir şöhrete sahip olmuş ve âdeta Türkiye’ye maya olmuştur" dedi.

 

 

 

 

 

Konuşmaların ardından Vali Çiftçi, milletvekilleri ve katılımcılar stantları gezdi.

 

 

 

 

 

Milletvekillerinden övgü dolu paylaşımlar. Etkinliklere katılan ve sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla desteklerini ileten Erzurum Millletvekilleri şu paylaşımlarda bulundular; 

 

 

Selami Altınok

9.Ankara Erzurum Günlerine katılarak, hemşerilerimizle ve gurbetteki dadaşlarımızla hasret giderdik. Cumhuriyetin temellerini atan şehrin tanıtımı, Cumhuriyetin Başkent’inde yapıldı. Anadolu’nun önsözü konumunda olan şehrimizin yöresel ve kültürel değerleri Ankara’da sergilendi. Tarihi, Coğrafi zenginlikleri ve eşsiz kültürel mirasının tanıtıldığı organizasyonda, emeği geçen tüm paydaşları yürekten tebrik ediyorum.

 

 

Mehmet Emin Öz

Ankara'da 9. Erzurum Günleri'ndeydik! Ankara’da, 9. kez düzenlenen Erzurum Günlerine katılarak, hemşerilerimizle ve gurbetteki dadaşlarımızla hasret giderdik. Erzurum, sadece coğrafi sınırlarıyla değil, zengin kültürü, köklü gelenekleri ve benzersiz gastronomisiyle tüm Türkiye'nin takdirini kazanmış bir şehirdir. Bu değerleri, sadece Erzurumlu hemşerilerimizle değil, tüm vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Bu özel etkinlikte emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Fatma Öncü

ESAV Erzurum Vakfı 9. Erzurum Günleri Programı kapsamında Ankara Altınpark Anfa Fuar alanında hemşehrilerimizle bir araya geldik. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bu programdan ötürü ESAV Erzurum Vakfına teşekkür ederim.

 

 

Abdürrahim Fırat

Ankara’da düzenlenen 9’uncu Erzurum Tanıtım günlerine il protokolümüz ile birlikte iştirak ettik. Zengin kültürel mirası, tarihi ve gastronomisi ile Erzurum Türkiye’nin en önemli kentlerindendir. Şehrinizin turizm açısından gelişimine olumlu katkı sağlayacağına inandığım tanıtım günlerine tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.